Witajcie!
Katarzyna, a właściwie Zofia Fryderyka Augusta, urodzona w 1729 w Szczecinie, córka pruskiego generała.
W roku 1743 wraz z matką udała się do Rosji, do ciotki carycy Elżbiety. Tam została wydana za mąż za księcia Piotra. Wtedy właśnie przejęła religię prawosławną i otrzymała imię Katarzyna. W roku 1762 książę Piotr objął funkcję cara Rosji, tym samym Katarzyna została carycą. Niestety Piotr nie był, ani dobrym małżonkiem, ani dobrym władcą. W niczym nie przypominał swojego ojca Piotra Wielkiego. według wielu ludzi był „infantylnym prostakiem”, alkoholikiem, a nawet impotentem. Piotr był chuderlawy, miał wyłupiaste oczy i cofnięty podbródek.
Krótko po objęci tronu przez Piotra został on ofiarą zamachu stanu, za którym stała sama caryca. Jeden z jej kochanków, (a miała ich wielu) – generał Gjori Orłow zabił cara Piotra III i od tego czasu przez prawie 34 lata Katarzyna pełniła samodzielnie funkcję cara Rosji. Warto zaznaczyć, że „dokonując” zamachu i przejmując władze była w młodym wieku oraz z dala od domu i bliskich osób, a udało jej się utrzymać władze w tak wielkim kraju, a dodatkowo poszerzyć terytorium Rosji i wprowadzić wiele reform w duchu oświecenia.
W Polsce caryca Katarzyna kojarzona jest raczej negatywnie, bo to przecież za czasu jej panowania Polska straciła niepodległość i zniknęła z mapy świata na 123 lata. Sukces Katarzyny jest przez niektórych tłumaczony jej bogatym życiem seksualnym. Caryca bowiem miała wielu kochanków, miedzy innymi Piotra Sałtykowa, hrabiego i wojskowego, który najprawdopodobniej był biologicznym ojcem syna carycy i Piotra III – Pawła. Kolejnym kochaniem był podkomorzy dworu – Lew Naryszkin, Grigorij Potiomkin. Rosyjski feldmarszałek, głównodowodzący w wojnie z Turcją w latach 1787-1792, wspominany wyżej Gjori Orłow, który prawdopodobnie rozbudził w Katarzynie duże ambicje polityczne i wojskowe. Jednym z oblubieńców Katarzy był również ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, z ich relacji zrodziła się nawet córka, która niestety w wieku dwóch lat zmarła. Wielu ludzi upatruje dużą winę w klęskach Polski pod koniec XVIII wieku w słabości Poniatowskiego do carycy.
Na dworze Katarzyny można było usłyszeć wiele plotek i historii o jej „wyczynach seksualny”. Pomijając plotki, caryca Katarzyna wprowadziła wiele oświeceniowych reform i zrobiła wiele dobrego dla Rosji. Niektórzy ludzi twierdzą mówią, że największą miłością Katarzyny była Rosja!
A o osiągnięciach Katarzyny w kolejnym wpisie!